You are currently viewing Jak wygląda zużycie prądu przez klimatyzację?

Jak wygląda zużycie prądu przez klimatyzację?

Wielu z Klientów zwleka z inwestycją w domowy lub biurowy klimatyzator, ponieważ obawiają się wysokich kosztów eksploatacji urządzenia. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy rzeczywiście jest się czego bać. Poświęć chwilę czasu na lekturę, a wkrótce dowiesz się, ile prądu przeciętnie zużywa klimatyzacja w domu lub mieszkaniu!

Klimatyzacja do domu – orientacyjne zużycie prądu

Dzisiejsze urządzenia są wiele bardziej zaawansowane technologicznie od tych używanych kilkanaście bądź jeszcze nawet kilka lat temu. Nowoczesna, właściwie dobrana do pomieszczenia klimatyzacja generuje stosunkowo niewielkie rachunki za prąd – ogromna większość modeli posiada klasę energetyczną od A+ w górę. Jeżeli zależy nam na naprawdę niskim zużyciu, możemy nieco dopłacić do wyższej efektywności chłodzenia w klasie A+++. Inwestycja z dużym prawdopodobieństwem zwróci się nam już po kilku latach!

Przejdźmy jednak do konkretów. Załóżmy, że potrzebna nam klimatyzacja do biura lub domu o sporym metrażu, bo mówimy tutaj o 100 m2. Aby zadbać o przyjemną, sprzyjającą relaksowi temperaturę podczas upałów, potrzebny będzie nam więc klimatyzator multi split o łącznej mocy chłodniczej na poziomie około 10 kW (do obliczeń przyjęliśmy 0,1 kW na każdy metr kwadratowy domu). Teraz pozostaje nam już przyjrzeć się poborowi energii. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku urządzeń o wysokiej klasie energetycznej zużycie prądu jest zwykle ponad trzykrotnie niższe od mocy podanej przez producenta. W ciągu godziny klimatyzacja pobierze zatem 3 kW.

Jak widać, koszty eksploatacji nowoczesnego klimatyzatora typu multi split o dobrej klasie efektywności energetycznej nie będą wcale przesadnie wysokie, nawet jeżeli zależy nam na chłodzeniu całego domu lub biura o powierzchni 100 m2, a nie jedynie poszczególnych pomieszczeń. Miesięczne zużycie prądu będzie oscylować w okolicach 120 – 180 kWh przy założeniu, że urządzenie pracuje w tym czasie od 40 do 60 godzin.

Jesteś z Olsztyna lub mieszkasz w promieniu 100 km od stolicy Warmii i Mazur?

Specjaliści z firmy Zmiana Klimatu chętnie pomogą Ci w doborze klimatyzacji o niskim zużyciu prądu i fachowo ją zamontują w Twoim biurze lub domu, wystarczy zadzwonić!

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Zmiany Klimatu!

Dodaj komentarz